آداب استفاده از عطر

ارسال شده در مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۵ موضوع عطر و ادکلن توسط

خریدعطر و استفاده از آن در اسلام بسیار سفارش شده است. بوی خوش در اوقات نماز و عبادت و در سفر حتی در روایات آمده است. می دانیم که دانشمندان امروزه جنبه علمی خیلی از روایات و آیات قران را دریافته اند. و عطر زدن هم یکی از این موارد است. بوی خوش در روحیه و حالات روانی انسان اثر دارد و رحیه در روان انسان بر همه امور زندگی انسان تاثیر می گذارد. عطر و ادکلن شاید امروزه یکی از لوازمی باشد که هر کسی به عنوان یک وسیله شخصی همیشه همراه دارد. و ممکن است ما در هنگام خرید عطر خیلی به اینکه در کجا و چگونه و چرا عطر میزنیم، توجه نکنیم..ولی این عطر زدن آدابی دارد که اسلام به آن تشویق کرده است. ما ما همراه باشید..

می خواهیم بدانیم عطر و ادکلن را چه زمان هایی استفاده کنیم بهتر است؟

 

 

۱٫ هر روز

امام کاظم علیه السلام می‌فرماید: شایسته است که مرد هر روز از بوی خوش استفاده کند و …(۴)

۲٫ یک روز در میان

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلم می‌فرماید: دوستم جبرئیل به من گفت: یک روز در میان خود را معطر ساز و این کار در روزهای جمعه ترک نشود. (۵)

۳٫ روز جمعه

رسول خدا به علی علیه السلام فرمود: یا علی بر تو باد که هر جمعه خود را خوشبو کنی، زیرا این عمل از سنّت من است و تا زمانی که بوی آن از تو نمایان باشد برایت حسنه می‌نویسند. (۶) عثمان بن مظعون به رسول خدا عرض کرد: می‌خواهم استفاده از عطر [و چند چیز دیگر] را کنار بگذارم. رسول خدا فرمود: عطر را کنار نگذار زیرا فرشتگان بوی خوش مؤمن را می‌بویند، بنابر این دست‌کم در روز جمعه از بوی خوش استفاده کن. (۷)

۴٫ پس از وضو

امام صادق علیه السلام فرمود: برای رسول‌خدا صلّی الله علیه و آله و سلم، مشکدانی از قلع بود که پس از هر وضو بلافاصله آن را به دست گرفته، خود را خوشبو می‌ساخت. (۸) نکته: در آداب وضو گرفتن وارد شده است که پس از اتمام وضو بوی خوش استعمال کنی تا علاوه بر طهارت معنوی ظاهرت نیز خوشبو باشد. (۹)

۵٫ هنگام نماز

امام صادق علیه السلام می‌فرماید: (اَنَّ الصَّلوهَ مُتَطَیِّب اَفضَلُ مِن سَبعینَ صَلاهً به غیرِ طَیِّب) (۱۰) دو رکعت نماز با عطر بهتر از هفتاد رکعت نماز کسی است که عطر نزده است. امام خمینی (ره) همیشه هنگام نماز از عطر و بوی خوش استفاده می‌کردند و شاید بدون بوی خوش به نماز نایستاده بودند. حتی در نجف هم که نماز را در پشت بام منزل می‌خواندند همیشه عطری به همراه خود می‌بردند. (۱۱)

۶٫ موقع روزه داری

امام صادق علیه السلام هرگاه روزه داشت به خود عطر زده می‌فرمود: (الطیب تحفه الصائم) (۱۲) بوی خوش تحفه‌ی روزه‌دار است. امام صادق علیه السلام: هرکه در حال روزه، اولِ روز خود را با عطری خوشبو کند، هیچ‌گاه عقل خود را از دست نمی‌دهد. (۱۳) نکته: یعنی تند خویی که از لوازم گرسنگی و تشنگی است به سبب بوی خوش از او دور می‌گردد.

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>