کلیپس به موها صدمه می زند

ارسال شده در مرداد ۷ام, ۱۳۹۵ موضوع پوست و مو توسط

صدمه های کلیپس و گل سر به موها

 

در این مطلب از ارشاکو خواهید دانست که استفاده از کلیپس و گل سر، چه آسیب هایی به موها می رسانند. با ارشاکو همراه باشید. . .

معمولا خانم ها، به خصوص دختران جوان برای مرتب بودن و تزئین موهای خود از کلیپس، کش مو و یا گل سرهایی استفاده می کنند که در طولانی مدت، باعث صدمه دیدن شدید موها می شود. این وسایل گاهی به خاطر وزن سنگین شان بر روی سر، و اغلب به دلیل کشیده شدن بخشی از موهای سر در هنگام استفاده از این وسایل، باعث ریزش موی زیاد، خالی شدن موهای سر در قسمتی خاص و به طور کلی آسیب دیدن شدید موها می شود.

آیا بستن دائم و استفاده از برخی تزیینات مو می تواند باعث ریزش مو شود؟

ـ بله، مو دائم در حال رشد است و وقتی تحت فشار خفیف و مزمن قرار می گیرد، ریشه ی آن به صورت واکنشی دچار فیروز یا بافت جوشگاهی می شود و بعد از مدتی فولیکول مو از بین می رود و با هیچ دارویی امکان رویش مجدد آن وجود ندارد. تنها راه درمان، کاشت مو است.

 

این اتفاق شایع است؟

ـ متأسفانه بله و بیش تر برای دختر خانم های جوان و کسانی که موی پرپشتی دارند، این اتفاق می افتد.

ناحیه خاصی از مو دچار ریزش می شود یا ریزش مو پراکنده است؟

ـ در افرادی که موها را برای جلوگیری از پراکنده شدن، یک جا در ناحیه پشت سر به وسیله کش های محکم می بندند، چون خط موی پیشانی بیش ترین کشش را متحمل می شود، بعد از مدتی موی ناحیه پیشانی شان کم پشت می شود و عقب نشینی می کند.

کسانی هم که می خواهند حالت چشم ها را تغییر دهند و موهای بالای گوش را بیش از حد می کشند، به مرور دچار ریزش موی قرینه در دو طرف شقیقه می شوند و زمانی متوجه کم پشتی می شوند که فولیکول مو در اثر فشار و کشش مزمن دچار فیروز شده و قابل برگشت نیست.

برخی افراد موهای پشت سرشان را خیلی بالا می کشند و از زیر موها را محکم می بندند. این افراد در ناحیه پس سر دچار کم پشتی و ریزش مو می شوند.

ـ ریزش موی کششی در اثر استفاده از هر وسیله محکمی برای بستن مو، اتفاق می افتد و باید آن را جدی گرفت، چون عارضه آن از بین رفتن دائمی پیاز مو است و در حد فاصل ۴ ماه تا یک سال نتیجه آن قابل مشاهده است. برخی از گیره ها و کلیپس ها وزن زیادی دارد و این وزن باعث ایجاد کشش و ریزش مو می شود.

گیره اگر سبک باشد و فقط مو را نگه دارد و مو داخل آن ها تحت کشش نباشد، مشکل ساز نخواهد بود. بستن موها به حالت شل و بافت ساده و بدون کشش، گزینه خوبی برای خانم های شاغل است. سایر روش ها مثل محکم شانه را داخل مو کشیدن یا سشوار مداوم هم باعث ریزش می شوند اما این ریزش ها قابل برگشت است.

خیلی از خانم ها برای بستن مو از کش استفاده می کنند. چه جنس کشی انتخاب کنیم که کمترین صدمه را به مو بزند؟

ـ بهترین وسیله برای بستن مو الیاف طبیعی است. هر چه کشی که برای بستن مو استفاده می شود، خاصیت کشسانی بیش تری داشته باشد، اثر مضر آن بیشتر خواهد بود.

در کسانی که عادت دارند مو را در حالت کشش قرار دهند، تغییر نحوه بستن مو یا عوض کردن فرق سر می تواند جلوی ریزش دائمی مو را بگیرد؟

ـ این کار از ریزش مو جلوگیری نمی کند، چون به هر حال نواحی جدید نیز درگیر می شوند، اما احتمال صدمه دائمی از وقتی که شخصی ماه ها یک مدل مو دارد، کم تر می شود.

 

نظرات بسته شده.